A mai napon, 1936-ban hunyt el Bárány Róbert, az első magyar Nobel-díjas.
Látszólag a költészettől, és Weöres Sándortól aztán végképp roppant távol eső információ ez, ám remélhetőleg a bejegyzés végére kiderül, hogy mégsem.
Bárány Róbert magyar származású orvos volt, forradalmi felfedezésével, a belső fület érintő kutatásaiért kapott Nobel-díjat.
A Nobel-díj egy svéd orvos, Alfred Nobel alapította.
Végrendeletéből idézek.
Hátramaradó vagyonom egészét a következőképpen kell kezelni: a végrendeleti végrehajtóim által biztos értékpapírokba fektetett pénz képez egy alapot, amelynek kamatait évente azok között osszák ki díjként, akik a megelőző évben a legnagyobb szolgálatot tették az emberiségnek. A jelzett kamatokat öt egyenlő részre kell felosztani, amelyeket azután a következőképpen kell megosztani: egy részt annak a személynek, aki a legjelentősebb felfedezést tette a fizika területén; egy részt annak a személynek, aki a legjelentősebb felfedezést tette a kémia területén; egy részt annak a személynek, aki a legjelentősebb felfedezést tette az élettan, illetve az orvostudomány területén; egy részt annak a személynek, aki az irodalom területéhez a legkiválóbb idealisztikus beállítottságú alkotással járult hozzá; egy részt pedig annak a személynek, aki a legtöbbet, illetve a legjobbat tette a nemzetek közötti barátság ügyéért, az állandó hadseregek megszüntetéséért, illetve csökkentéséért, a békekongresszusok megrendezéséért és elősegítéséért.
|
”
|
– Párizs, 1895 november 27, Alfred Bernhard Nobel
(Wikipédia)
Nobel-díjat tehát egyes kiemelkedő tevékenységért, azaz nem életmű - jutalomként lehet kapni kémia, fizika, orvostudomány és irodalom tudományágakban. Az ötödik a Nobel-békedíj.
Weöres Sándor neve többször is kapcsolatban volt a Nobel-díjjal. Először egy kedves rokona, Giga néni, azaz Weöres Gizella, Weöres Sándor nagynénje 'ítélte oda' neki a rangos elismerést. Ezt a 16 éves költő leveléből tudjuk.
|
Weöres Sándor levele nagynénjének 1929-ben.
A képet Lőcsei Péter engedélyével és hozzájárulásával közlöm. |
A kedves jóslatról azt kell tudni, hogy csaknem valóra vált. Pomogáts Béla anekdotája szerint: "Weöres Sándor felterjesztéséről ugyancsak van egy anekdotám, őt, ha jól emlékszem, 1981-ben nemcsak felterjesztették, hanem bekerült az utolsó kosárba. Ugyanis ilyen rosta-szavazások vannak, és a végén már csak három név marad. Czeslaw Milosz kapta abban az időben, abban az évben az irodalmi Nobel-díjat, de az utolsó háromban ott volt Weöres Sándor is. Én akkor éppen Párizsban voltam egy akadémiai ösztöndíjjal, és eljutott hozzám az a történet, hogy a Le Monde minden Nobel-díj jelöltről, tehát az utolsó háromról valamilyen információt kívánt beszerezni, hogy bárki is fogja megkapni, nekik naprakészen ott legyen az anyag. Fölhívták a Magyar Kulturális Intézet igazgatóját és fölkérték, hogy Weöres Sándorról adjon információt. A válasz az volt: Weöres Sándor nevű író nincs, volt egy Veres Péter, de az már meghalt"
Mi, magyarok és Weöres Sándor munkásságának ismerői, kedvelői tudjuk, hogy nem a díj tesz valakit zsenivé. Természetesen jó lett volna, ha Weöres Sándor megkapja ezt az elismerést.
FELHASZNÁLT IRODALOM
Kertész Imre Nobel-díjának fogadtatása
Nobel-díj:
©️ Dr Stareczné Kelemen Éva
|
Dzsajadeva Gita Govinda műből egy sor( műfordítás ) Szegfűvirág lehellet- zuhatagos nyár- övi éjben, Hari vigad a kikeleti nyárban..(WS fordítása
VálaszTörlésMondták, hogy ezért a sorért jár a Nobel-dij WS nek de ő az egészet lefordította és sehol Nobel -dij, mert hogy csak!!műfordítás volt.