https://hu.wikipedia.org/wiki/Az_anyanyelv_nemzetk%C3%B6zi_napja
Ha Weöres Sándor életművét tekintjük, mint az anyanyelvi nevelés alapját, azt hiszem, kiváló példát találtunk.
Ha a világ rigó lenne, Bóbita, Zimzizim: mind-mind kiváló kötetei az óvodai anyanyelvi nevelésnek.
A gyerekversek mind témájukban, mind műfajukban nagyon változatosak. Fellelhető köztük falusi életkép (Pletykázó asszonyok, Déli felhők), állatokról szóló vers, (Ha a világ rigó lenne, A béka-király) vásári játék (Vásár), városi pillanatkép (Építők), jeles napokhoz kötődő hiedelmek (Tavaszköszöntő), természeti jelenségek (Kis versek a szélről).
Az óvodai nevelés része a zenei fejlesztés is. A Sebő együttes, Kaláka, Szélkiáltó, Hangraforgó, Szabó Balázs Bandája, valamint Halász Judit és Szalóki Ági előadóművész mind-mind merített Weöres költészetéből.
A kisiskolások is bőven találhatnak tanítóik és szüleik segítségével érdeklődésüknek megfelelő verset, akár az interneten is.
http://www.mek.iif.hu/porta/szint/human/szepirod/magyar/weores/
A középiskolás Weöres tananyag része a Rongyszőnyeg ciklus darabjai, az idén emelt szinten a Psyché.
Ezen az oldalon eligazítást kaphatunk, milyen is Weöres "középiskolás fokon".
https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/magyar-nyelv-es-irodalom/irodalom/irodalom-12-osztaly/weores-sandor-eletpalyaja-kolteszetenek-jellegzetessegei/weores-sandor-bevezeto
Mi ajánlható az érettségizett ifjúságnak? A teljesség felé. Filozófiai gondolataival jó útitárs azoknak, akik igényesen, békében a világgal és önmagukkal szeretnének élni, s megtanulhatják, hogy maguk is odafigyeljenek egymásra, s ez tükröződjön beszédükben és viselkedésükben is. Hiszen az anyanyelvi nevelés egyik célja pontosan ez lehet.
FELHASZNÁLT IRODALOM
http://www.mek.iif.hu/porta/szint/human/szepirod/magyar/weores/
©️ Dr Stareczné Kelemen Éva
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése