Protestáns (ágostai hitvallású evangélikus) apától és római katolikus anyától született. A Bibliát már kora gyermekkorában olvashatta neki az édesanyja. A falu evangélikus templomába pedig eljártak istentiszteletre, így ott is hallhatott részeket belőle.
Később az elemi iskolában járt hittanra, hiszen akkor az kötelezően hozzátartozott az oktatáshoz. A középiskolás évek alatt szert tett egy pap-költő barátságára, aki emellett "szemináriumi prefektus, teológiai tanár(...) műfordító" volt.
"Székely László 1928 őszén vagy 1929 első hónapjaiban találkozott először az iskolai önképzőkörben már rangot szerző Weöres Sándorral. " (Lőcsei, 2007:78).
Dr Székely László pap-költővel a képre írt dátum környékén ismerkedhetett meg. |
Ebben az időben maga Weöres is kedvenc olvasmányának tartotta a Bibliát egy későbbi nyilatkozata szerint. (Domokos, 1993:248) Egy Székely Lászlónak írt levelében beszámol arról is, hogy igazán istenhívővé lett, "Isten - van."(Lőcsei, 2007:82) Egy másik levélben így ír Székely Lászlónak: "Még mindig szinte érzem annak a rengeteg nápolyi-szeletnek az ízét, amit Főtisztelendő Úrnál elpusztítottam és érzem az ízét - keserű vagy fanyar utóízét - annak a rengeteg ostobaságnak, ami gáttalanul szakadozott belőlem... az irodalmi és vallási "vitákat" értem." (Lőcsei, 2007:83) Ezek a viták bizonyára kapcsolatban lehettek a Bibliával is.
Más helyütt így nyilatkozik: "Érdekes valami volna ez is: egy verseskönyv, aminek a címtábláján a kiadó-jelzést nem számítva, semmi egyéb nem volna, csak ennyi: "Weöres Sándor könyve" - mint a Biblia könyvei, vagy a Göre Gábor Bíró Ur könyve"
De ez az együttemlítés nem akar profanizálás lenni. Én nagyon tisztelem és szeretem a Bibliát." (Lőcsei, 2007:88)
Ismét máshol Székely Lászlónak írja: "Azt hiszem, nem kell az én lelkemet félteni és útban vagyok a Világosság felé." (Lőcsei, 2007:94)
Weöres Sándor levele Dr. Székely Lászlónak |
A bejegyzést hadd zárjam egy versidézettel:
A jegyespár és a farkas
7
Beszélt a farkas: "Mikor betakartál
feketébe-vert krisztusi igébe,
nagypéntek gyásza, halott feketéje
engem, a holtat, új életre keltett. (...)"
FELHASZNÁLT IRODALOM
Domokos Mátyás: Egyedül mindenkivel, Budapest, Szépirodalmi Könyvkiadó, 1993.
Lőcsei Péter: Szombathelyi emlékpohár, Vasi Szemle szerkesztősége, 2007.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:%C3%89vfordul%C3%B3k/febru%C3%A1r#Febru%C3%A1r_23.
Weöres Sándor: Egybegyűjtött írások, Magvető Kiadó, Budapest, 1970.
A fényképeket Lőcsei Péter engedélyével és szíves hozzájárulásával tettem közzé.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:%C3%89vfordul%C3%B3k/febru%C3%A1r#Febru%C3%A1r_23.
Weöres Sándor: Egybegyűjtött írások, Magvető Kiadó, Budapest, 1970.
A fényképeket Lőcsei Péter engedélyével és szíves hozzájárulásával tettem közzé.
©️ Dr Stareczné Kelemen Éva
megdobbant szívem örülök hogy látom az ifjú Weörest.Itt van dedikált könyveinek egy része polcomon és a Nagy Képeskönyv is MoldovánDomokos szerkesztésében..tudom, hogy mi foglalkoztatta élete utolsó hónapjaiban WS-t. kívánok a továbbiakban is jó kutató munkát..
VálaszTörlésWeöresnek több bibliai ihletésű verse is van. Ilyen az Ábrahám áldozása, amelyet hosszabb ideig csiszolt, alakított. A vers születése című doktori dolgozatában is említette. A Mária siralma is szép, pesze a Hetedik szomfónia is. A Vigiliában szerepel az a vallomása, amelyet Jézusról fogalmazott meg.
VálaszTörlés