Weöres Sándor esetében beszélhetünk olyan levelezőtársról, aki atyai jóbarátként szolgált, ilyen volt Pável Ágoston és Fülep Lajos. Elküldte verseit nekik, beszámolt az aktuális eseményekről, és utazásairól.
Irodalomszervező tevékenységéhez is hozzátartozott a levelezés. Takáts Gyulával (egy másik blogbejegyzésben is) Illyés Gyulával, (szintén írtam még róla), Várkonyi Nándorral, Hajnal Annával, Gazdag Erzsivel és rajtuk kívül is számos íróval és költővel váltott hosszabb-rövidebb ideig leveleket. Ezek nem függetlenek azoktól a lapoktól, ahol publikált, s ahol levelezőtársai írtak, de a levélben elküldött versek is számosak.
Külön bekezdést érdemelnek azok a költők, írók akiket mesterének tartott: Babits, Kosztolányi, Füst Milán és Hamvas Béla a legismertebbek.
Bata Imre és Nemeskéri Erika gondozásában ismeretes és kiadott Weöres levelezése (nem teljes), a Fülep Lajoshoz írt levelek pedig a Fülep tízkötetes levelezésben találhatók. Ez utóbbi olvasható itt kezdődően:
https://library.hungaricana.hu/hu/view/MTAKonyvtarKiadvanyai_EKK_15_01/?pg=1&layout=s
Érdekes olvasmányok, nemcsak kordokumentumok, nemcsak a személyes élet lenyomatai, hanem tetten érhető bennük, mennyire sokrétű szókinccsel, elegáns fogalmazással élt Weöres "prózában" is.
Nyári olvasmánynak mindenképpen kitűnő. Ha nehézkes lenne hozzájutni, a nevek eltérő színei azt mutatják, hogy egy-egy blogbejegyzést rendeltem hozzá, így kedvükre szemezgethetnek: legtöbbjük esetében egy vagy néhány levélből idéztem.
A képet Lőcsei Péter engedélyével és szíves hozzájárulásával közlöm. |
FELHASZNÁLT IRODALOM
©️ Dr Stareczné Kelemen Éva
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése